Tervetuloa Tanka - suomalaisen tanssin tietokantaan

Tietokantahaku

Aikavälillä

Värtsi, Heikki

Syntymäaika 22.8.1931
Kuolinvuosi 2013
Ammatti Tanssija
Tanssinopettaja
Koreografi
Maa Suomi
Tanssiopinnot Suomen Kansallisoopperan balettikoulu. Jatko-opintoja muun muassa Leningradissa, Moskovassa, Lontoossa, Pariisissa ja New Yorkissa.
Kiinnitykset Suomen Kansallisbaletti: solistitanssija (1953 - 1958)
Suomen Kansallisbaletti: ensitanssija ja koreografi (1958 - 1978)
Helsingin Kaupunginteatteri: balettimestari (1965 - 1968)
Koreografiat Ballet Sports (24.4.1975)
Heijastuksia (Värtsi) (25.4.1985)
Kontakteja (5.5.1971)
Psykhe (6.2.1974)
Se eli paljon melua - tyhjästäkö? (24.2.1972)
Triptyykki (2.3.1978)
Tumma (Värtsi) (3.3.1977)
West Side Story (21.10.1965)
Työ tanssijana Arabeskeja (1955)
Arius: Kiire, Mr. Smile (1962)
Con Amore: Rosvo (1971)
Day Dream (1968)
Don Quijote (Gé): Sancho Panza (1958)
Esmeralda: Pierre Gringoire, runoilija (1963)
Etydit (1969)
Giselle: Metsän hoitaja (1971)
Giselle: Pas de deux (1963)
Harlekiinin miljoonat: Harlekiini (1959)
Ihmeellinen mandariini (Parlic): Vanha herra (1960)
Ihmeellinen mandariini (Parlic): Mandariini (1960)
Ikaros: Itsemurha ajatukset (1960)
Joan von Zarissa: Narri Lefou (1968)
Joutsenlampi: Pas de trois (1963)
Joutsenlampi: Siegfrid (1954)
Joutsenlampi (Ivanov, Gorski, Messerer): Narri (1966)
Kivinen kukka: Danila (1961)
Kolmikolkkahattu: Kuvernööri (1960)
Korttipeli: Jokeri (1970)
Kreivitär Mariza: Foxtrott (1955)
Lemmenkoe: Nuorukainen (1959)
Myrsky: Caliban (1974)
Ondine: Tirrenio (1964)
Orfeus manalassa: Merkurius (1961)
Orfeus manalassa: Apollo (1961)
Pähkinänsärkijä (Carter): Jääkuningas (1971)
Pähkinänsärkijä (Carter): Tohtori Drosselmayer (1971)
Pähkinänsärkijä (Carter): Kukkaiskuningas (1971)
Pessi ja Illusia (Koskinen): Pessi (1952)
Petruska (Gé): Petruska (1955)
Prinsessa ja sikopaimen: Keisari (1973)
Prinsessa Ruusunen (Beriozoff): Prinssi Florimond (1963)
Prinsessa Ruusunen (Petipa, Sergejev, Skeaping): Lintu sininen (1955)
Prinsessa Ruusunen (Petipa, Sergejev, Skeaping): Venäläinen tanssi (1955)
Prinsessa Ruusunen (Saxelin): Saapasjalkakissa (1950)
Raymonda (Sylvestersson): Abdérame (1970)
Romeo ja Julia (Lifar): Romeo (1960)
Romeo ja Julia (Parlic): Merkutio, Romeon ystävä (1967)
Ruhtinas Igor: Polovetsisoturi (1960)
Sinfonia C-duuri: Allegro vivace (1960)
Spartacus (Dadiskiliani): Lentulus Batias, gladiaattorikoulun johtaja (30.9.1971)
Suite en blanc: Pas de Deux (1960)
Sylfidit: Valse (1956)
Sylfidit: Mazurka (1956)
Sylfidit (Beriozoff): Valse (1963)
Sylfidit (Beriozoff): Mazurka (1963)
Taistelu: Tancred (1960)
Ten Variations on Happiness tai Palapeli (1969)
Till Eulenspiegel: Lamme (1977)
Tuhkimo (Sylvestersson): Äitipuoli (1976)
Tuhkimo (Zaharov): Prinssi (1958)
Valkoinen hevonen: Harakka, Piccolo poika (1958)
Corps De Ballet mm. Satu 1954; Faust fantasia 1954; Symphonie classique 54; Concerto 63; Tulilintu 64; Prinsessa Ruusunen 50; Raymonda 70; Joutsenlampi 70
Muu taiteellinen työ Työ koreografina teatterissa ja oopperassa:
Wieniläisverta, 1955, Suomen Kansallisooppera; Kerjäläisooppera, 1958, Suomen Kansallisooppera; Koskenlaskijan morsian, 1958, Ylioppilasteatteri; Rose Marie, 1962, Suomen Kansallisooppera; Tanssiva Savoy, 1963, Joensuun Kaupunginteatteri; Porgy ja Bess, 1964, Suomen Kansallisooppera; Åttan, 1964, Lilla Teatern i Helsingfors; Sköna Helena, 1965, Svenska Teatern i Helsingfors; Gilbert, 1965, Lilla Teatern i Helsingfors; Sotilaan tarina, 1966, Helsingin Kulttuuritalon konserttisali; Viulunsoittaja katolla, 1966, Helsingin Kaupunginteatteri; Aida, 1967, Vaasan oopperayhdistys; Porvaritanssit, 1967, Helsingin Kaupunginteatteri; Hoffmannin kertomukset, 1967, Suomen Kansallisooppera; Oli kevät, 1967, Helsingin Kaupunginteatteri; Mies La Manchasta, 1967, Helsingin Kaupunginteatteri; Omena putoaa, 1968, Suomen Kansallisteatteri; Carmen, 1969, Suomen Kansallisooppera; Omena putoaa, 1969, Pyynikin kesäteatteri; Ovela kettu, 1970, Suomen Kansallisooppera; Zorbas, 1970, Helsingin Kaupunginteatteri; Apollo ja Marsyas, 1970, Suomen Kansallisooppera; Guys and Dolls, 1970, Svenska Teatern i Helsingfors, Värmlänningarna, 1971, Svenska Teatern i Helsingfors; Faust, 1976, Suomen Kansallisooppera; Mustalaisruhtinatar, 1977, Suomen Kansallisooppera; Aida, 1986, Savonlinnan oopperajuhlat; Ruhtinas Igor, 1988, Savonlinnan Oopperajuhlat

Teokset joissa työskennellyt ohjaajana ja koreografina:
West Side Story, 1963, Tampereen Teatteri, (yhteisohjaus R. Lehtosen kanssa); Kahdeksikko, 1965, Tampereen Teatteri; Kultasipulit (showohjelma), 1968, Ravintola Adlon; Lepakon hiukset, 1969, Tikapuuteatteri (yhteisohjaus J. Hiilloskorven kanssa); Kahdeksikko, 1969, Vallilan kesäteatteri; Marion ja Pena (showohjelma), 1969, Ravintola Kalastajatorppa; Muumiooppera, 1974, Suomen Kansallisooppera; Orfeus manalassa, 1978, Vaasan oopperayhdistys; Mallinukkien tanssiaiset, 1979, Tampereen Teatteri (yhteisohjaus R. Lehtosen kanssa); Fantasticks, 1980, Svenska Teatern i Helsingfors; 5+5, 1980, Jazz Point (yhteisohjaus Tamara Rasmussenin kanssa); Mumintroll i kulisserna, 1980, Åbo Svenska Teater; Martha, 1980, Turun oopperayhdistys; Viktorian husaari, 1981, Kotkan kaupunginteatteri; Sugar eli piukat paikat, 1982, Tampereen teatteri; Enkeleitä Broadwaylla, 1982, Porin kaupunginteatteri; Bess, 1983, Jazz point (yhteisohjaus Tamara Rasmussenin kanssa); Oliver!, 1983, Joensuun kaupunginteatteri; Laulumme soi, 1984, Kotkan kaupunginteatteri; Viulunsoittaja katolla, 1985, Porin kaupunginteatteri; En Cabaret - en sång, 1985, Svenska Teatern i Helsingfors; Pähkinänsärkijä, 1986, Lappeenrannan kaupunginteatteri; Mustalaisruhtinatar, 1986, Jyväskylän kaupunginteatteri; Enkeleitä Broadwaylla, 1987, Kotkan kaupunginteatteri; Tirlittan, 1987, Helsingin kaupungin kulttuuriasiainkeskus; West Side Story, 1988, Lappeenrannan kaupunginteatteri; Laitakaupungin lordi, 1988, Tampereen teatteri; Pessi ja Illuusia, 1990, Lappeenrannan kaupunginteatteri; Iloinen leski, 1991, Turun kaupunginteatteri; Piukat paikat, 1992, Joensuun kaupunginteatteri; Enkeleitä Broadwaylla, 1994, Joensuun kaupunginteatteri; Oliver!, 1994, Porin kaupunginteatteri; Suomalainen Rapsodia, 1995, Katrilli kansantanssiyhtye; Piukat paikat, 1995, Seinäjoen kaupunginteatteri; Annie Mestariampuja, 1996, Kotkan kaupunginteatteri; Prinsessa Ruusunen, 1998, Lappeenrannan kaupunginteatteri; Viktoria ja hänen husaarinsa, 1999, Jyväskylän kaupunginteatteri; Piukat paikat, 2000, Kouvolan teatteri

Työ opettajana:
Työskennellyt baletin ja jazztanssin opettajana useissa tanssikouluissa kouluissa ja tanssikursseilla. Sibelius-Akatemian laulumusiikinosaston tanssitaiteen asiantuntija ja opettaja 1995-2008
Apurahat ja palkinnot Lukuisia apurahoja ja palkintoja. Muun muassa Pro Finland, 1970; Tanssitaiteen valtionpalkinto 1991; Suomen näyttämötaiteen kultainen ansiomerkki; SNL:n kultainen taiteilijamerkki; Tanssitaiteen taiteilijaprofessuuri 1984-1989; STTL:n kunniasjäsen; Akatemia-apuraha 1966; valtion 3 vuotinen apuraha 1980. Tanssitaiteen taiteilijaprofessori 1984-1989
Audiovisuaaliset teokset ja tallenteet TV koreografiat: Pikku Pyhimys, 1962; VEK-produktiot, 1962; Lepakko, 1963; Elegia 1964; Ruma Elsa, 1965; Loistokaupunki, 1966; Taina Elg - se alkoi perhosesta, 1966; Luxemburgin kreivi, 1966; Kaivos, 1963; Kihlaus, 1964; Kuten haluatte, 1966; En man vid namn Mårtenson, 1967; ...ja tapahtui niinä päivinä..., 1969; Laululipas, 1970; Hanski, 1973; Samothrake, 1976; Okon Fuoko, 1981; Taivaan Pii, 1992
Muita tietoja Luottamustehtävät: STTL:n hallitus, SNL:n hallitus, SKO:n solistikunta ry:n hallitus