Tervetuloa Tanka - suomalaisen tanssin tietokantaan

Tietokantahaku

Aikavälillä

Hänninen, Maija

Ammatti Tanssija
Tanssinopettaja
Koreografi
Maa Suomi
Tanssiopinnot Suomen Kansallisoopperan balettikoulu 1963 – 1970, Vaganova instituutti, Leningrad 1976 – 1977 (opettaja Natalia Dudinskaja); Tanssin harjoittajakoulutus (40 ov), Teatterikorkeakoulu, Täydennyskoulutuskeskus 1996 – 1997; Tanssinopettajan pedagogiset opinnot (35 ov), Jyväskylän ammattikorkeakoulu 2000 – 2002; Tanssitaiteen maisteri, Teatterikorkeakoulu, tanssitaiteen laitos 2003.
Kurssit: Lontoo 1971, 1978; Köln 1972, Oslo 1974, Geneve 1975, Pariisi 1982, 2002; Amsterdam 1992.
Kiinnitykset Suomen Kansallisbaletti: tanssija (1971 - 1996)
Koreografiat Niille, joiden aika on tullut (2003)
Työ tanssijana Artus-legenda: Ygerne (1995)
Aspekteja (1975)
Bahtshisarain suihkulähde: soolovanki (1972)
Bajadeeri III näytös: II variaatio (1987)
Bajadeeri III näytös: III varitaatio (1987)
Balettianatomia: sääret (1971)
Ballet Sports (1975)
Barbarously Yours (1993)
Bernardan talo: Tytär (1980)
Bolero (1984)
Boleros (1995)
Carmen (Alonso): Kohtalo (1980)
Carmina Burana (Vamos): Nuori nainen (1987)
Coppelia (Martinez): rukoilija (1974)
Coppelia (Martinez): Masurkka (1974)
Coppelia (Saint-Leon): Rukoilija (1974)
D.C. (1989)
Divertimento No. 15: VI varitaatio (1991)
Don Quijote (Bart-Petipa): Mustalaisnainen (1995)
Don Quijote (Trinchero): Dulcinea (1983)
Fauni (Uotinen): Nymfi (1991)
Gajaneh: Gajaneh, armenialainen tyttö (1978)
Gajaneh: Nune (1975)
Giselle (Coralli-Perrot-Petipa, Pavlova): Myrtha, wilien kuningatar (1990)
Giselle (Lavrovski): 2 vilistä (1981)
Häkki (Sylvestersson 1984) (1975)
Hän, José ja minä (1996)
Heijastuksia (Värtsi): Kullervon äiti (1985)
Huonosti vartioitu tyttö (Spoerli): 4 paria (1988)
Joutsenlampi (Bourmeister): Kolme joutsenta (1993)
Joutsenlampi (Bourmeister): Espanjalainen tanssi (1993)
Joutsenlampi (Ivanov, Gorski, Messerer): Espanjalainen tanssi (1980)
Joutsenlampi (Ivanov, Gorski, Messerer): pikkujoutsenet (1976)
Joutsenlampi (Ivanov, Gorski, Messerer): neljä joutsenta (1976)
Joutsenlampi (Ivanov, Gorski, Messerer): Kaksi joutsenta (1980)
Joutsenlampi (Ivanov, Gorski, Messerer): Pas de trois (1973)
Kaapeli (1993)
Kahdeksan jokea (1997)
Kain ja Abel: Uni (1983)
Kamelianainen: Marguerite Gautier (1988)
Kangastus: Nainen (1982)
Kesäyön unelma (Veredon): Hermia (1985)
Kesäyön unelma (Veredon): Helena (1985)
Kevätuhri (Nijinski): 300-vuotias vanha nainen (1994)
Kuten haluatte: Celia (1992)
La Belle Vie: Äiti (1991)
Les Noces (Robbins): Sulhasen äiti (1989)
Loviisa: Loviisa (1987)
Maa (1991)
Melody Gluck (1975)
Myrsky (1974)
Napoli (Bournonville/Ralov): Ballabile (1989)
Neljä luonnekuvaa: Teema II (1987)
Neljä viimeistä laulua (1992)
Niille, joiden aika on tullut (2003)
Nijinsky - jumalan tanssija (Vanhakartano): Romola (1990)
No man's land (2000)
Oh, Matse (1998)
Pähkinänsärkijä (Carter): Rouva Spatz (1971)
Pähkinänsärkijä (Grigorovitsh): Fritz (1985)
Pähkinänsärkijä (Grigorovitsh): Itämainen nukke (1985)
Pähkinänsärkijä (Nurejev): Espanjalainen tanssi (1994)
Pähkinänsärkijä (Nurejev): Venäläinen tanssi (1994)
Petrushka (Sylvestersson): Ballerina (1978)
Pikku prinssi (Sylvestersson): Kettu (1982)
Psalmisinfonia (1987)
Raportti: Kertojat (1978)
Rappusetti: Kuutoset (1989)
Raymonda (Sylvestersson): Grand pas Classique (1974)
Raymonda (Sylvestersson): Unkarilainen tanssi (1974)
Ronja Ryövärintytär (Kuusela): Rapsu (1989)
Rubies (1993)
Salome: Herodias (1990)
Seitsemän veljestä: Kapakan Anna (1992)
Seitsemän veljestä: Seunalan Anna, Kalvea impi, Kapakan Anna (1980)
Sinfonia (Sylvestersson): Largo (1980)
Spartacus (Dadiskiliani): Kolme nymfiparia (1979)
Spartacus (Dadiskiliani): Egina (1974)
Spirit Blues (1989)
Stelle (1992)
Sudenmorsian (Sylvestersson): Aalo (1981)
Sumua (1978)
Tabula Rasa (1995)
Till Eulenspiegel: Jillina (1977)
Tuhkimo (Kuusela): Äitipuoli (1994)
Tuhkimo (Sylvestersson): Pas de trois (1978)
Tuhkimo (Sylvestersson): Kevät (1978)
Tuhkimo (Sylvestersson): Espanjalainen tanssi (1978)
Tuonelan joutsen (baletista Lemminkäinen) (1988)
Uhri (Uotinen) (1986)
Vaaliheimolaiset: Charlotta (1985)
Verklärte nacht: vaalea pari (1989)
Vihreä pöytä: Nainen (1982)
Voimasta voimaan (1987)
Vuodenajat (Glazunov): Rakeet (1972)
Vuorovesi (1981)
Corps De Ballet Suomen Kansallisbaletti –
Giselle: wilisit, valssi, 1970; Etydit: mustat tytöt, tendu-ryhmä, 1970; Romeo ja Julia: ystävättäret, ilveilijä, 1970; Fantasma: linnanväkeä, 1971; Con Amore: sotilas 1971; Paquita 1971, Pähkinänsärkijä: kukkaisvalssi, Rouva Spatz, 1971; Bahtshisarain suihkulähde: lempivaimojen ja naisvankien tanssi, 1972; Joutsenlampi: joutsenet, Danse Napolitaine, morsiamet, 1972; Spartacus: Nymfi, itkijä, 1972; Le Foyer de la Danse: tytöt, 1972; Vuodenajat: Länsituuli, Kevät, Syksy, 1972; Kontakteja 1972, Beatrice 1972, Kiusaukset: Pikkupiru-Lepakko, 1973; Otello: ystävättäret, 1973; Scaramouche: vieraat, 1974; Psykhe 1974, Coppelia: ystävätär, tuntien tanssi, 1974; Yksin yhdessä 1975, Gajaneh: vaaleanpunaiset tytöt, 1977; Romeo ja Julia: Julian ystävättäret, 1979; Giselle: ystävättäret, valssi, 1981; Kesäyön unelma: keiju, 1985.
Muu taiteellinen työ Työ tanssijana oopperoissa ja opereteissa:
Boccacio, Suomen Kansallisooppera 1972; Mustalaisparooni, Suomen Kansallisooppera 1972; Wieniläisverta, Suomen Kansallisooppera 1975; Faust, Suomen Kansallisooppera 1976; Romeo ja Julia (rooli: pyykkäri), Savonlinnan Oopperajuhlat 1991, 1992; Aida (solisti-tempelitanssijatar), Savonlinnan Oopperajuhlat 1991, 1992; Myyty morsian, Savonlinnan Oopperajuhlat 1991.
Työ tanssijana tv:ssä:
Gajaneh (rooli: Gajaneh), Suomen Kansallisbaletti, suora taltiointi 1978; Okon Fuoko, kor. Heikki Värtsi, Suomen Kansallisbaletti 1981; Sudenmorsian (rooli: Aalo), kor. Elsa Sylvestersson, Suomen Kansallisbaletti 1983.
Työ opettajana (klassinen baletti):
Ammattilaisbalettitunnit - Suomen Kansallisbaletti 2000-2001; Suomen Tanssitaiteilijoiden Liitto, Tiloja tanssille ry, 1998 alkaen; tuntiopettajuus, Teatterikorkeakoulu 2000-2004; Suomen Kansallisoopperan Balettioppilaitos, baletin erikoiskoulutuksen projektinvastaava ja pääopettaja 2004 - 2006, tuntiopettaja 2004 alkaen; Tanssistudio Footlight, tuntiopettaja 2005 alkaen;
Sijaisuuksia – Suomen Kansallisoopperan Balettioppilaitos, Vantaan Tanssiopisto, Helsingin Tanssiopisto, Keravan tanssiopisto, Tanssistudio Footlight;
Kurssi- ja leiriopettajana - Kuopio Tanssii ja Soi -festivaali 1999, Keski-Pohjanmaan aluetanssileiri 2000, Keravan tanssiopiston kesäkurssi 2002, Helsingin tanssiopiston kesäkurssi 2004, Suomen Kansallisoopperan Balettioppilaitoksen baletin erikoiskoulutuksen kurssiosiot 2004 - 2006 (Lappeenranta, Tampere, Jyväskylä, Kuopio, Helsinki); Oulun Ammattikorkeakoulu 2006, Perpetuum Mobile - yhdistyksen baletin tiiviskurssi, Tampere 2006.
Työ harjoittajana:
Turun konservatorio, tanssilinja, ammatillisen linjan opinnäyte 1996, 1997; Kuopion konservatorio, Joutsenlammen II näytös 1996 – 1997; Suomen Kansallisbaletti - workshop, teos Tuulipatsaita 1997, henkilöharjoittajana 2001.
Muu tanssialan työ:
"Tutustu balettiin" -projekti Uudenmaan läänin peruskoululaisille 2005, Baletin mestarikurssi Mäntyharjussa 2006.
Muita tietoja Luottamustehtävät:
Suomen Tanssitaiteilijain Liiton hallituksen varajäsen 2006 - 2007, Tiloja Tanssille ry:n hallituksen jäsen 2006 - 2007, Klaus ja Timo Salinin muistorahaston hoitokunnan varapuheenjohtaja 2006 - 2007, Balettipedagogien yhditysken hallituksen jäsen 2006 - 2007.