Tervetuloa Tanka - suomalaisen tanssin tietokantaan

Tietokantahaku

Aikavälillä

Lönnroth, Anneke

Ammatti Tanssija
Tanssiopinnot Suomessa Airi Säilän oppilaana ja Bulgariassa Sofian koreografisessa balettikoulussa.
Kiinnitykset Suomen Kansallisbaletti: tanssija (1985 - )
Työ tanssijana Abduction, Part I (2001)
Auroran häät (Petipa): Jalokivi (1992)
Bajadeeri (Makarova/Petipa) (1998)
Ballet Pathétique (1999)
Black Cake: 2. pas de deux (2002)
Blue Grass (2001)
Carmen (Fontoura) (2004)
Carmina Burana (Vamos) (26.11.1987)
Divertimento No. 15 (1991)
Don Quijote (Bart-Petipa): Mercedes (1995)
Don Quijote (Bart-Petipa): Ystävätär (1995)
Etydit (1996)
Evankeliumi (1999)
Evankeliumi (1999)
Fluke (2007)
Four Hands (2002)
Four Sections (2002)
Giselle (Coralli-Perrot-Petipa, Pavlova) (2000)
Halla (1993)
Huonosti vartioitu tyttö (Spoerli) (1985)
Joutsenlampi (Bourmeister) (1993)
Juhlat (Yli-Marttila): kuninkaallinen nainen (1995)
Julia & Julia (11.9.2014)
Kaapeli (1993)
Kaarina Maununtytär (Ahjolinna): Kaarina Maununtytär (2013)
Kajo (Fontoura) (1998)
Karjala tanssii & soi (2003)
Kevätuhri (Nijinski) (1994)
Kuinka äkäpussi kesytetään (Cranko) (2009)
Kyr (otteita) (1993)
La Belle Vie (1991)
La Sylphide (Lacotte) (1997)
Lasisonaatti (näille, joita en tuntenut): Aika (1994)
Les Noces (Robbins) (1994)
Lokki: Arkadina (2005)
Napoli (Bournonville/Ralov) (2005)
Neljä luonnekuvaa (1987)
Olen parhaimmillani (1997)
Onegin: Tatjana (2000)
Pähkinänsärkijä (Grigorovitsh) (1985)
Pähkinänsärkijä (Nurejev) (28.10.1994)
Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas (van Schayk/Eagling) (2002)
Passage (Johnson) (2006)
Passage (Johnson) (2006)
Perpetuum (1995)
Pierrot Lunaire (2003)
Potilaat (2008)
Prinsessa Ruusunen (Nurejev - Petipa) (1999)
Prinsessa Ruusunen (Torres): Babette, Aurooran serkku (2008)
Prinsessa Ruusunen (Torres): Grazia, ilon haltija (2008)
Queens of Golub (1995)
R&J (2000)
Raymonda (Holmes - Petipa): Espnjalainen tanssi (2003)
Romeo ja Julia (Cranko) (1996)
Romeo ja Julia (Cranko): Mustalainen (1996)
Rubies (1993)
Satu (Sylvestersson) (1985)
Sechs Tänze (2006)
Sechs Tänze (2006)
Segrex (2003)
Seitsemän veljestä: Hintriikka (1992)
Sinfonia D-duuri (1985)
Sloppy Dance (1997)
Spirit Suite (1997)
Status Inevitabilis (1997)
Täysikuu (Puurtinen) (1986)
The second detail (1996)
Tuhkimo (Stevenson) (2002)
Tuhlaajapoika (Balanchine): Seireeni (2008)
Uni-versal-shadow (2000)
Unikot (Torres) (2001)
Viides sinfonia (2002)
Viides sinfonia: I osa (2002)
Ying (1995)
Yö (1995)
Corps De Ballet Seitsemän Veljestä 1986-1989 (Marjo Kuusela), Ronja Ryövärintytär 1990 (Marjo Kuusela), Salome 1990 (Harold Collins), Kesäyön unelma 1987 (Gray Veredon), Vaaliheimolaiset 1985 (Tom Schilling), Artus-legenda 1995 (John Neumeier), Meri 1985 (Roland Petit). Kamelianainen 1988 (Domy Reifer Soffer).