Tervetuloa Tanka - suomalaisen tanssin tietokantaan

Tietokantahaku

Aikavälillä

Lönnroth, Anneke

Ammatti Tanssija
Tanssiopinnot Suomessa Airi Säilän oppilaana ja Bulgariassa Sofian koreografisessa balettikoulussa.
Kiinnitykset Suomen Kansallisbaletti: tanssija (1985 - )
Työ tanssijana Huonosti vartioitu tyttö (Spoerli) (1985)
Pähkinänsärkijä (Grigorovitsh) (1985)
Satu (Sylvestersson) (1985)
Sinfonia D-duuri (1985)
Täysikuu (Puurtinen) (1986)
Carmina Burana (Vamos) (26.11.1987)
Neljä luonnekuvaa (1987)
Divertimento No. 15 (1991)
La Belle Vie (1991)
Auroran häät (Petipa): Jalokivi (1992)
Seitsemän veljestä: Hintriikka (1992)
Halla (1993)
Joutsenlampi (Bourmeister) (1993)
Kaapeli (1993)
Kyr (otteita) (1993)
Rubies (1993)
Kevätuhri (Nijinski) (1994)
Lasisonaatti (näille, joita en tuntenut): Aika (1994)
Les Noces (Robbins) (1994)
Pähkinänsärkijä (Nurejev) (28.10.1994)
Don Quijote (Bart-Petipa): Mercedes (1995)
Don Quijote (Bart-Petipa): Ystävätär (1995)
Juhlat (Yli-Marttila): kuninkaallinen nainen (1995)
Perpetuum (1995)
Queens of Golub (1995)
Ying (1995)
Yö (1995)
Etydit (1996)
Romeo ja Julia (Cranko): Mustalainen (1996)
Romeo ja Julia (Cranko) (1996)
The second detail (1996)
La Sylphide (Lacotte) (1997)
Olen parhaimmillani (1997)
Sloppy Dance (1997)
Spirit Suite (1997)
Status Inevitabilis (1997)
Bajadeeri (Makarova/Petipa) (1998)
Kajo (Fontoura) (1998)
Ballet Pathétique (1999)
Evankeliumi (1999)
Evankeliumi (1999)
Prinsessa Ruusunen (Nurejev - Petipa) (1999)
Giselle (Coralli-Perrot-Petipa, Pavlova) (2000)
Onegin: Tatjana (2000)
R&J (2000)
Uni-versal-shadow (2000)
Abduction, Part I (2001)
Blue Grass (2001)
Unikot (Torres) (2001)
Black Cake: 2. pas de deux (2002)
Four Hands (2002)
Four Sections (2002)
Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas (van Schayk/Eagling) (2002)
Tuhkimo (Stevenson) (2002)
Viides sinfonia: I osa (2002)
Viides sinfonia (2002)
Karjala tanssii & soi (2003)
Pierrot Lunaire (2003)
Raymonda (Holmes - Petipa): Espnjalainen tanssi (2003)
Segrex (2003)
Carmen (Fontoura) (2004)
Lokki: Arkadina (2005)
Napoli (Bournonville/Ralov) (2005)
Passage (Johnson) (2006)
Passage (Johnson) (2006)
Sechs Tänze (2006)
Sechs Tänze (2006)
Fluke (2007)
Potilaat (2008)
Prinsessa Ruusunen (Torres): Grazia, ilon haltija (2008)
Prinsessa Ruusunen (Torres): Babette, Aurooran serkku (2008)
Tuhlaajapoika (Balanchine): Seireeni (2008)
Kuinka äkäpussi kesytetään (Cranko) (2009)
Kaarina Maununtytär (Ahjolinna): Kaarina Maununtytär (2013)
Julia & Julia (11.9.2014)
Corps De Ballet Seitsemän Veljestä 1986-1989 (Marjo Kuusela), Ronja Ryövärintytär 1990 (Marjo Kuusela), Salome 1990 (Harold Collins), Kesäyön unelma 1987 (Gray Veredon), Vaaliheimolaiset 1985 (Tom Schilling), Artus-legenda 1995 (John Neumeier), Meri 1985 (Roland Petit). Kamelianainen 1988 (Domy Reifer Soffer).