Tervetuloa Tanka - suomalaisen tanssin tietokantaan

Tietokantahaku

Aikavälillä

Kirjonen, Juha

Syntymäaika 3.8.1967
Ammatti Tanssija
Koreografi
Maa Suomi
Tanssiopinnot Suomen Kansallisoopperan balettikoulu 1977 - 1984, Vaganova-instituutti, Pietari, Venäjä 1984 - 1986.
Kurssit: Kuopio Tanssii ja Soi, baletti, opettajana Hans Meister, 1981: klassinen baletti, opettajana Raymond Franchetti, Pariisi 1982; klassinen baletti, opettajana Andrey Glegowsky, Pariisi 1983.
Opettajat (muun muassa): B. J. Bregvaze, Juhani Teräsvuori, Aku Ahjolinna, Martti Valtonen, Marita Ståhlberg, Jorma Uotinen, Konstantin Sergeyev, Diana Chartier.
Kiinnitykset Suomen Kansallisbaletti: tanssija (1986 - )
Les Ballets de Monte-Carlo: tanssija (1991 - 1991)
Les Ballets de Monte-Carlo: tanssija (1991 - 1991)
Les Ballets de Monte-Carlo: tanssija (1991 - 1991)
Ballett der Deutschen Oper am Rhein: tanssija (1991 - 1992)
Ballett der Deutschen Oper am Rhein: tanssija (1991 - 1992)
Ballett der Deutschen Oper am Rhein: tanssija (1991 - 1992)
Koreografiat Blue Light (2.2.2006)
Butterfly (Kirjonen) (16.4.2006)
Feather (12.5.2005)
Karjala tanssii & soi (20.12.2003)
Lumikki (Kirjonen) (30.5.2003)
Olen parhaimmillani (15.4.1997)
Sloppy Dance (15.4.1997)
Sloppy Dance 2000 (15.7.2000)
Uni-versal-shadow (11.2.2000)
Ying (29.4.1995)
Yoppalai (18.12.2002)
Yume (5.10.2006)
Työ tanssijana Arbos (1998)
Bajadeeri (Makarova/Petipa): Solor (1997)
Black Cake: 1. pas de deux (2002)
D.C. (1989)
Divertimento No. 15: Teema (1991)
Don Quijote (Bart-Petipa): Basilio (1995)
Etydit (1989)
Forgotten land (2004)
Gala Performance (1989)
Giselle (Coralli-Perrot-Petipa, Pavlova): Maalais- pas de deux (1990)
Giselle (Coralli-Perrot-Petipa, Pavlova): Albrecht (1992)
Giselle (Guillem): Albrecht (2000)
Huonosti vartioitu tyttö (Spoerli): Colas (1992)
Joutsenlampi (Bourmeister): Siegfried (1993)
Joutsenlampi (Bourmeister): Pas de quatre (1993)
Joutsenlampi (van Dantzig): Rothbart (2006)
Kaapeli (1993)
Kuinka äkäpussi kesytetään (Cranko): Gremio (2009)
Lokki: Opettaja (2006)
Metsänhaltija: Narkissos (2002)
Neljä viimeistä laulua: III Levolle mennessä (2002)
Olen parhaimmillani (1997)
Onegin: Onegin (2001)
Onegin: Lenski (2000)
Pähkinänsärkijä (Grigorovitsh): Prinssi (1988)
Pähkinänsärkijä (Nurejev): Prinssi (1994)
Pähkinänsärkijä (Nurejev): Espanjalainen tanssi (1994)
Pähkinänsärkijä ja Hiirikuningas (van Schayk/Eagling): Hiirikuningas (2005)
Perpetuum (1995)
Petite Mort (2006)
Prinsessa Ruusunen (Nurejev - Petipa): Prinssi (1. näytös) (1999)
Raymonda (Holmes - Petipa): Jean de Brienne (2003)
Romeo ja Julia (Cranko): Romeo (1996)
Romeo ja Julia (Seregi): Benvolio (1990)
Rubies (1993)
Seitsemäs sinfonia (2009)
Serenade (Balanchine): Elegia (2002)
Sloppy Dance (1997)
Sloppy Dance 2000 (2000)
Theme and Variations (1991)
Tuhkimo (Stevenson): Prinssi (2002)
Two Fast (2004)
Voimasta voimaan (1987)
Yume (2006)
Muu taiteellinen työ Työ koreografina oopperoissa: Forza del destino, Savonlinnan oopperajuhlat 1998, 1999.
Työ vierailevana tanssijana: Kiina, Japani, Unkari, Turkki, USA, Savonlinnan Oopperajuhlat.
Muita tietoja Suomen mestari vakio- ja latinalaistansseissa 1978, finalisti Helsingin kansainvälisessä balettikilpailussa 1984.